W dniach 9 i 10 marca 2023 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, który obok Forum Rynku Zdrowia jest jedną z największych w Polsce debat poświęconych ochronie zdrowia. Było to wartościowe wydarzenie, które przyciągnęło wiele osób z całego kraju, aby porozmawiać o wyzwaniach związanych z zdrowiem i wskazać sposoby ich pokonywania.

Już na samym początku warto zaznaczyć, że organizacja kongresu była na bardzo wysokim poziomie. Wszystko było dopracowane w najmniejszych szczegółach – od samej organizacji, poprzez wystąpienia, aż po catering i przerwy kawowe. Przez dwa dni mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu ciekawych prezentacjach i dyskusjach, które dostarczyły nam nowych informacji i spojrzeń na wiele aspektów zdrowia.

Pierwszego dnia Kongresu, głównie skupiliśmy się na zagadnieniach związanych z najważniejszymi wyzwaniami menedżerów placówek medycznych oraz nowymi technologiami. Mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcjach takich jak:

Medycyna jutra – rozwiązania dla placówki medycznej, lekarza i pacjenta, gdzie m.in. poznaliśmy case study w obszarze

  • AI i wspomagania podejmowania decyzji
  • Wirtualnej rzeczywistości
  • Terapii cyfrowych
  • Telezdrowia

Start-upy w Polsce, gdzie dowiedzieliśmy się więcej:

  • Jak medtechy zmieniają krajobraz polskiej medycyny?
  • W jakich obszarach terapeutycznych działają nasi medyczni start-upowcy? Do kogo kierują swoje rozwiązania?
  • Czego brakuje medycznym start-upom? Finansowanie. Współpraca z ośrodkami naukowymi, placówkami medycznymi, korporacjami i instytucjami rządowymi

W godzinach wieczornych odbyła się Gala VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych poprzedzona wręczeniem nagród w rankingu Kobieta Rynku Zdrowia– była to pierwsza edycja tego wydarzenia, która na pewno zasługuje duże brawa. Więcej o rankingu 50 najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia w Polsce można przeczytać tutaj .

Drugiego dnia kongresu skupiliśmy się na zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem medycznym, które podczas bardzo żywej dyskusji pokazało wpływ cyberbezpieczeństwa na cały system ochrony zdrowia, a także wskazało wytyczne do regulacji w zakresie bezpieczeństwa w IT.

Drugi dzień obfitował również w prelekcje dotyczące sztucznej inteligencji i jej wpływie na podmioty lecznicze. Warto zaznaczyć słowa Eweliny Barylskiej- Dyrektor ds. Pionu Operacyjnego Szpitala Salve Medica w Łodzi, że bez integracji z istniejącymi rozwiązaniami ciężko będzie wdrażać kolejne rozwiązania AI. 

Oprócz paneli dyskusyjnych, mieliśmy okazję spotkać wielu partnerów biznesowych klientów oraz przyjaciół z branży healthcare.  Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach był dla nas niesamowitą inspiracją, która dostarczyła wiele pomysłów na bardzo rozwijającą się branżę. Była to również okazja, aby poznać nowych ludzi, wymienić się doświadczeniami oraz poszerzyć swoją wiedzę.

Podsumowując, Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach był wydarzeniem na bardzo wysokim poziomie, które dostarczyło nam wiele wartościowych informacji i inspiracji. Dzięki ekspertom z różnych dziedzin mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę. Jesteśmy przekonani że każdy z uczestników kongresu wychodził z niego z nową wiedzą i motywacją do działania na rzecz ochrony zdrowia.